ارگانیک چیست؟

محصول ارگانیک

محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تمام مراحل رشد با سیستم طبیعت هماهنگ بوده و در خاکی که از چند سال قبل هیچ‌گونه سموم دفع آفات گیاهی نظیر: علف هرزکش‌ها، قارچ‌کش‌ها، مواد شیمیایی و حتی کود شیمیایی در آن استفاده نشده و فقط با مواد طبیعی مانند کمپوست گیاهی تقویت می‌شود، رشد می‌کنند. برای مبارزه با آفات هم می بایست به جای سموم شیمیایی از ضد آفات طبیعی مثل برخی زنبورها و حشرات استفاده شود. علاوه بر این ریشه محصول نباید به هیچ عنوان تراریخته یعنی تغییر یافته ژنتیکی در آزمایشگاه باشد.

ارگانیک بودن یک کالا به معنای داشتن گواهی ارگانیک است. بنای ما در این فروشگاه به هیچ عنوان  صرفا بر اعتماد به ادعای تولید کننده نیست! استراتژی زی ارگانیک فقط توجه به تائیدیه های منابع معتبری مثل شرکت های بازرسی موسسه استاندارد ایران است که ارگانیک بودن محصولات را بر اساس استاندارد 11000 کنترل می کنند. برخی از محصولات دارای تائیدیه ارگانیک از اتحادیه اروپا یا امریکا و یا برخی کشورها مثل آلمان، استرالیا، انگلستان، فنلاند و … هستند که در این فروشگاه پذیرفته می شوند. اگر محصولی دارای گواهی ارگانیک از این مراجع باشد لوگوی آن مرجع می تواند روی بسته بندی آن محصول درج شود. آشنایی با این علائم برای مصرف کنندگان محصولات ارگانیک می تواند اطمینان بخش باشد

محصول طبیعی

محصولات طبیعی

این محصولات حاصل تولید و رشد در مناطق وحشی، طبیعی و دست‌نخورده می باشند. انسان در روند تولید آن هیچ گونه دخالتی ندارد و صرفا جمع آوری آن را عهده دار می‌باشد.

محصول سالم

محصولات سالم

محصولاتی که با حداقل استفاده از کودهای شیمیایی تولید شده است و محصول برداشت شده در فرایندهای خاص فراوری میشود تا در نهایت باقیمانده مواد شیمیایی در محصول نهایی به حدود صفر میرسد و محصول نهایی سالم خواهد بود.

طبق تعریف محصولات سالم کشاورزی محصولات فاقد یا دارای حد مجاز باقی مانده سموم ” آفت کش ها عناصر و فلزات سنگین و مایکوتوکسین ها هستند که تحت کنترل و اعمال استانداردهای کشاورزی و عملیات های مشخص مانند ارگانیک عملیات خوب کشاورزی(gap)فنون مدیریت تلفیقی آفات(ipm)و یا محصولات طبیعی قرار می گیرند.

در این محصولات با استفاده از روش ها و تکنولوژی مناسب در تغذیه و حاصلخیزی و روش هی تلفیقی کنترل آفات مصرف مواد شیمیایی مصنوعی در آنها حذف و یا به حداقل ضرورت رسیده است.

در ایران، فروشگاه زی ارگانیک، تلاش کرده تمامی محصولات ارگانیک و سالم را در یک محیط، برای همه علاقه مندان و دوست داران محصولات ارگانیک، جمع آوری کند.

منو اصلی